Batmanda.com
Batmanda.com
Batmanda.com
Gezilecek Yerler
 • Malabadi Köprüsü
 • MALABADİ KÖPRÜSÜ Adına türküler yazılmış tarihi bir köprüdür. Abbasi hanedanına mensup zengin bir tüccarın yaptırdığı tahmin edilmektedir. Mostar köprüsünün ikizi olarak kabul edilir. Tek kemerli olan bu köprünün içine iki yoldan girilir. İçinde insanların dinlenmesi, yatması ve dış tehlikelerden korunması için odalar yapılmıştır. http://www.batmanda.com/gezilecekyerler
 • ZEKİ GÜMÜŞÇÜLÜK
 • 1984 Yılından itibaren yılların tarihi geçmişine ayna tutan "TELKARİ" sanatını Batmana kazandıran "ZEKİ GÜMÜŞÇÜLÜK" bu anlamda bir ilki teşkil etmektedir. Gümüşçülük sanatını el emeği göz nuruyla sanatla buluşturan bu tarihin hamuruyla yoğrulmuş olan bu firma ; aynı zamanda imalatçı kimliğini de taşımaktadır. 30 yıldır gümüş sanatını icra eden firma aynı zamanda "KOSGEB" ve " İŞKUR" destekli pek çok usta yetiştirmiştir. Sanata olan katkısı bakımından bu yönüyle farklı bir boyut kazanmıştır. Yıllardır çeşitli devletlere beşiklik eden mezopotamyanın figürü haline gelen "TELKARİ" sanatı, artık güvenle gelecek kuşaklara armağan edilmektedir. "ZEKİ GÜMÜŞÇÜLÜK" imalat atölyeleri ve satış merkezleriyle bölge insanının takı ve mücevherat gereksinimine cevap vermektedir. BATMANDAN illaki bir hediye almayı düşünüyorsanız , bu güzel bir gümüş takı olabilir. "ZEKİ GÜMÜŞÇÜLÜK " Adres :Meydan Mah. Cumhuriyet Meydanı Ziraat Bankası Yanı BATMAN ŞÜBE: Batman AVM PARK Altı BATMAN İLETİŞİM:0488 213 76 48 ........................................................................................................................................................................................................................................................................... Since 1984, the historical background of many years who holds a mirror "filigree" the art of saving you dump "INTELLIGENT silverware" in this sense is the first. This brings out the radiance of handmade art and art history silverware kneaded dough, this company, but also the identity of the manufacturer is. Performing for 30 years, the company is also the art of silver "KOSGEB" and "İŞKUR" has produced several outstanding support. In terms of its contribution to the arts has gained a new dimension to this aspect. The figure of Mesopotamia, which has become the cradle of the various states for many years "filigree" art is a gift to future generations is no longer safe. "INTELLIGENT silverware" centers of fabrication and sales people in the region responds to the need for jewelry and jewelry.
 • ZEYNELBEY TÜRBESİ HASANKEYF
 • Hasankeyf’in en önemli tarihî eserlerinden olan Zeynel Bey Türbesi ve Külliyesi ile Osmanlı Hamamı, Miniatürk’te sergilenmeye başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Hasankeyf Kaymakamlığı’nca yürütülen ortak proje çerçevesinde hazırlanan maketler, 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. 1/25 ölçeğinde küçültülerek hazırlanan maketler, Safranbolu Evleri’nin karşısında ve Malabadi Köprüsü’nün yanında yer alıyor. Akkoyunlular’dan kalan tek eser Zeynel Bey Türbesi 1462-1482 yıllarında Hasankeyf’te hüküm süren Akkoyunlular’dan kalan tek eser olma özelliği taşıyor. Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın oğlu olan Zeynel Bey’in, Osmanlı İmparatorluğu’nun kazandığı 1473 yılındaki Otlukbeli Savaşı’nda hayatını kaybettiği biliniyor. Zeynel Bey Türbesi, dışarıdan silindirik, içeriden sekizgen miğfer başı şeklinde iki katlı bir yapıya sahip. Türbenin mimarî önemi, Azerbaycan ve Türkistan yöresi mimarî özelliklerini Anadolu’ya taşımış olmasından kaynaklanıyor. Göz alıcı renklere sahip gövde süslemesi ile dikkat çeken türbenin çini mozaiklerinin ise Anadolu’da bir benzeri yok. Zeynel Bey Külliyesi Zeynel Bey Külliyesi, Hasankeyf’te 2004-2005 yıllarında yapılan kazılarda ortaya çıkarılmış. Külliye 3 medrese, 1 imaret, 1 türbe, 1 han ve Dicle kenarına yapılmış bir hamamdan oluşuyor. Artuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devirlerine ait yapılardan oluşan külliyenin medreselerinde geometrik ve bitkisel süslemeler ve çeşitli üsluplarda yazı örnekleri bulunuyor Zeynel Bey Hamamı Zeynel Bey Külliyesi’nin bir parçası olan bu hamam, Artuklu dönemine ait. Dicle nehrinin taşması sonucu yıkılmış ve Osmanlı döneminde yeniden yapılmış. Soğukluk bölümü ayakta kalan hamamın diğer bölümleri kazılarda ortaya çıkarılmış ve koruma altına alınmış.
 • Batman Hasankeyf
 • Batman Hasankeyf İlçesi
 • Batmanda Tarihi Mekanlar
 • Batmanda Gezilecek Yerler
 • Batman Hasankeyf Resimleri
 • Batman Hasankeyf
 • BATMAN KOZLUK KALESİ
 • KOZLUK KALESİ
 • TAHTA KAŞIK YÖRESEL EV YEMEKLERİ
 • Batmanda 2012 yılı başında hizmete giren firma ; özellikle ev yemekleri alanında birhayli iddiaalı gözükmekte...... Firma; yıldızlı personellerle çalışmakta olup,sağlık ve hijyenik kurallarına son derece riayet etmektedir...... Firmanın, Markalı ürünleri tercih etmesi ,hizmet kalitesini üst basamağa taşımaktadır. Güleryüzlü bayan personellerle ,güleryüz hizmeti ilke edinen TAHTA KAŞIK EV YEMEKLERİ & KAHVALTI SALONU marka yolunda emin adımlarla yürümektedir........Ayrıca mekanın geniş ve rahat olması ,bir evin sempatik ve sıcak havasını yansıtmaktadır.........Kısacası ; Dünyanın en seçkin mutfak yemeklerinin ve yöresel ev yemeklerinin en lezzetlisini tadabileceğiniz bir adresi sunuyoruz sizlere......Batmandaysanız , bu lezzet istasyonu ayaklarınızın dibinde, yok Batmanda olmayıpta bu güzel şehre gelmeyi düşünüyorsanız , buranın o meşhur ev yemeklerinin tadına bakmadan giderseniz şayet,henüz yemek yemiş sayılmazsınız.... Bizden söylemesi !!!! Batmana gelip bu mekanın yöresel ev yemeklerinin tadına mutlaka bakmak gerekir. Bu güzel ve şirin kentin yöresel ev yemekleri kültürünü halka arzeden mekan yerli ve yabancı türistlerlerin uğrak adresi konumunda.
 • Batman Seyyid Bilal Türbesi
 • İlimiz Gercüş ilçesine bağlı Vergili (Becirman) köyünde bulanan Seyyid Bilal Türbesi, inanç turizmi açısından Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en hareketli merkezidir. Türkiye genelinde özellikle seyyidler köyü olarak bilinen Vergili (Becirman) köyünün Seyyid Bilal ismiyle ünlenmesinin haklı bir gerekçesi vardır. Çünkü Hz. Muhammed’in torunu ve Hz. Hüseyin’in soyundan geldiği bilinen Seyyid Bilal gibi ehli beyt silsilesine mensup müstesna bir şahsiyete ev sahipliği yapmaktadır. Türbesindeki kitabede, 1132-1212 yılları arasında yaşadığı belirtilen Seyyid Bilal, ömrünün bir kısmını Irak’ın Kerbela bölgesinde geçirmiş, 1154 yılında Bağdat’tan Hasankeyf sancağı olan Vergili (Becirman) köyüne göç ederek yaşamının geri kalan kısmını bu köyde geçirmiş ve burada vefat etmiştir. Beylikler döneminin başından, Osmanlı saltanatının son dönemine kadar, her devirdeki yöneticilerden saygı görmüş olan Seyyid Bilal, halk arasına yaydığı barış, kardeşlik ve sevgi mesajları sayesinde sağladığı birlik ve beraberlik nedeniyle, Sultan Abdülhamit tarafından metfun olduğu Vergili (Becirman) köyü vergiden muaf tutulmuştur. Seyyid Bilal türbesine ev sahipliği yaptığı nedeniyle Bölgemizin Seyyidler köyü olarak bilinen ve kutsal kabul edilen Vergili (Becirman) köyü, tarihi dokusuyla da ünlüdür. Köyün çevresinde çok sayıda mağara, tarihi hanlar ve su değirmenleri mevcuttur. Her yıl Eylül ayının ikinci haftasında bu köyde Seyyid Bilal’i anma gönleri düzenlenmektedir. Bu anma günlerinde yurdun dört bir tarafından insanlar Becirman’a akın etmektedir. ŞAYET AİLECE GELMİŞSENİZ MUTLAKA KONAKLAYIN. MANEVİ BİR ATMOSFERDE ADETA YOLCULIK EDECEKSİNİZ.
 • Batman Mor Kiryakus Manastırı
 • İlk çağdaki sınırları Dicle Nehrinin güney kıyısından başlayıp Suriye sınırına kadar uzanan ve dini yönetim açısından Hasankeyf’teki Piskoposluğa bağlı olan bölgeye Turabidin denilmektedir. Süryani Hıristiyanları tarafından kutsal kabul edilen Turabidin bölgesinin en uç noktasındaki Mor Kiryakus manastırı, bu bölgede yer alan 80’e yakın kilise ve manastır içinde önemli bir yer tutmaktadır. Manastıra girişteki ana kapı üzerinde ve iç avluyu iki bölüme ayıran kemerli kapının üzerinde olmak üzere Süryanice yazılmış iki taş kitabe mevcuttur. İlk kitabede Haleb’li Salibo isimli bir şahıstan bahsedilmekte ancak, manastırın yapım tarihi hakkında bir bilgi verilmemektedir. Çünkü Süryani Hıristiyanları inşa ettikleri manastır ve kiliselerinde kullandıkları kitabeleri tarih veren bir belge olmasından ziyade, İncil’den insanlara mesaj veren dini içerikli birer ilahi metin olmasını hep tercih etmişlerdir. Bu manastırda görülen her iki kitabe de birer ilahi metindir. 4.yüzyılda Halep’ten Turabidin bölgesine gelerek insanları vaftiz edip Hıristiyanlaştıran Misyoner Keşişler, özellikle Kuzey Mezopotamya ovasına hakim tepe ve kayalıklar üzerine manastırlar kurmayı bir gelenek haline getirmişlerdir. Kıra Dağının Kuzey Mezopotamya ovasına bakan doğu yamacına kurulmuş bulunan Mor Kiryakus Manastırı da böyle bir düşüncenin ürünüdür. Ancak bölgenin ilk manastırlarından biri olması ve inşasından sonra yeni manastırların açılmasına ön ayak olması açısından da çok önemlidir. Çünkü o devirlerde Misyonerliğin kırsal alanlardaki öncüleri olan keşişler, ancak bu şekilde inşa ettikleri manastır ve kiliseler vasıtasıyla Hıristiyanlığın yayılmasında başarılı olacaklarına inanmışlardır. Bu duruma göre Mor Kiryakus Manastırı, İlk çağ Hıristiyanlığın fetret devri olan 4.yüzyılda, yaklaşık M.S. 457 yılında yapılmış olması kuvvetle muhtemeldir. Çünkü 4. Yüzyılda yapılan kilise ve manastırlarda çan kulesi yapma geleneği yoktu. Mor Kiryakus Manastırında da çan kulesinin bulunmayışı, yukarda verilen inşa tarihini doğrulamaktadır. Çünkü Manastır ve Kiliselerde Çan kulesi yapımı, sonraki yüzyılda İslamiyet in inkişafıyla birlikte yapılan ibadethanelere ilave edilen minarelerden esinlenerek gelenek haline getirilmiştir. Osmanlı saltanatı döneminden günümüze kadar gelen ve azınlıklara gösterilen hoşgörüden dolayı İmparatorluk sınırları içinde kalan birçok yerdeki manastır ve kiliselerde devletçe yapılan tadilat ve onarımlar, Mor Kiryakus Manastırında da kendini göstermiştir. 17.yüzyılın sonuna kadar birkaç kez devlet tarafından onarılan Mor Kiryakus Manastırı, bu tarihte üst katın ilave edilmiş olduğu rivayet edilmektedir. Bu onarımlar esnasında Hasankeyf’ten taş ustaları getirilerek Mor Kiryakus Manastırında çalıştırılmıştır. Mor Kiryakus manastırı ile birlikte, Turabidin bölgesinin engebeli yapısı üzerine serpiştirilmiş olan bu gizemli ve eşsiz mimari güzellikteki manastır ve kiliselerin bugün için cemaatleri kalmadığından birçoğu metruk duruma düşmüştür. Ancak, başlı başına birer abide olan bu terk edilmiş anıtların tamamı Kültür Bakanlığınca tescil edilerek koruma altına alınmıştır. İlimiz Beşiri İlçesine bağlı Ayrancı Köyünde bulunan Mor Kiryakus manastırı da tescilli yapılarımızdandır. Yaklaşık 2,5 dönüm ( 2500 m2 ) alan üzerine inşa edilen Mor Kiryakus manastırı, dehlizlerle yeraltına uzanan bir yer altı katıyla birlikte 3 katlı bir yapıdır. Dıştan dikdörtgen planlı, içtende geniş iki kare planlı kapalı bir avlu ve bu avlunun etrafında kemerli payendelerin gerisinde odalar yer almaktadır. Özellikle Manastır Patriğinin yatak odası olarak kullandığı oda tavanını oluşturan sekizgen dilimli taş kubbenin, yıldızlı haçların mimari yapısında, üstün bir sanat değeri vardır. Büyük bir bölümü yıkık durumda olan Mor Kiryakus manastırında, birbirine bitişik çok sayıda ve farklı ölçütlerdeki odaların mevcut olması, buranın bir ibadethane, medrese ve inziva yerinden oluşan bir külliye olduğu anlaşılmaktadır. Bu külliyede eğitimini tamamlayan ve papaz unvanını elde eden papazlar, Turabidin bölgesindeki diğer kiliselere eğitmen olarak atandıkları bilinmektedir. 1940 li yılların başına kadar faal olan ancak bu tarihten sonra son cemaatı da manastırı terk edince, burada hiçbir Hıristiyan kalmamıştır. Ancak manastırda bulunan bir asa üzerine oturtulmuş bir meleğin yüzünü tasvir eden, çevresi çıngırak biçimindeki yuvarlak yelpaze ile yaklaşık 100 kg. ağırlığındaki manastır çanı ve çok sayıda el yazması kitap ve İnciller ile manastıra ait değerli eserler, Midyat’taki Mor Gabriel Manastırına götürülerek koruma altına alınmıştır.
 • BATMAN KOZLUK ( HEZO) KALESİ
 • Hasankeyf, Siirt ve Maiferkeyn (Silvan) arasındaki üçgende yer alan Erzen bölgesinin önemli kalelerinden biri olan bu kale, M.S. 416 yılında Pers Hanedanı için dini bir merkez olarak kayalık bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Ancak zamanla ortaçağın bu bölgesinden geçen ipek yolunun önemli bir üssü olarak bütün ulaşımı kontrol eder bir konuma gelmiştir. Uzun yıllar İran İmparatorluğuna bağlı kalan Kozluk Kalesi, 5. Yüzyılda bir Nasturi piskoposluğunun merkezi durumunda iken, M.S.639 yılında İyaz Bin Ganem komutasındaki Müslüman orduları tarafından ele geçirilmiştir. Oldukça harap durumda olan kale, Kozluk ilçe merkezinin kale mahallesinde bulunmaktadır. VAKTİNİZ VARSA,GÜNEŞİN BATIMINI İZLEYİN....
 • BATMAN HASANKEYF Yol Geçen Hanı
 • Bilindiği üzere kültürümüzde meşhur bir darbi mesel vardır, “ YOLGEÇEN HANI.” Yaşantımızın birçok anında birbirimize karşı söylediğimiz bu nükteli deyim, aslında bir gerçeği de ifade etmektedir. Çünkü gireni çıkanı, geleni gideni belli olmayan mekanlar için kullanılan bu deyimin aslını teşkil eden “Burası Yol Geçen Hanımı?” olayındaki han, Batman ilinin antik kenti Hasankeyf ilçesinde bulunmaktadır. Yüzyıllardan beri halk arasında YOLGEÇEN HANI olarak bilinen ve yaklaşık bin kişi kapasiteli olan bu doğal mağara, yekpare taştan yapılmış Hasankeyf kalesinin altında bulunmakta olup ağzı Dicle Nehrine doğru açılmaktadır. Bu doğal mağaranın içinde su stok etmek için bir mahzen ve kaleye çıkmak için de bir gizli yol vardır. Ulaşımın suyolları ile yapıldığı devirlerde, Dicle Nehrinin karşı sahiline gidip gelmek için ulaşım aracı olan Sal ve Keleklerin önünde sıralarını bekleyen insanların dinlendiği ve geceye kalanların da burada yatarak sabahladığı bu loş ve egzotik mekânın içindeki hava akımı, insanın bünyesine uygun bir özellik taşımaktadır. Yazın serin, kışın ılık olan mağaranın içindeki bu atmosfer, bugün de aynı özelliğini korumakta ve dinlenmek için insanları kendine çekmektedir. Bu nedenledir ki dini, dili, ırkı anlaşılmayan, geleni-gideni, gireni-çıkanı belli olmayan ancak her zaman yoğun bir insan trafiğine sahne olan bu mağaraya binlerce yıldan beri YOLGEÇEN HANI denilmiş ve Hasankeyf’teki yaşantının vazgeçilmez istisnai bir mekânı olmuştur. Her devirde han olarak bilinen ve insanların dinlenmesi için kullanılan bu doğal mağaraya YOLGEÇEN HANI ismini veren her kimse, sosyal ve kültürel yaşantımız içinde önemli bir yer tutan deyimler silsilesine unutulmaz bir halka eklemiştir. Nükteli ve ince bir mizah yüklü olan YOLGEÇEN HANI gerçeğinin eskiden beri Hasankeyf’te bulunması, nostaljiye özlem duyan ve geleceğe umutla bakan mütebessim ve güler yüzlü insanların uğrak yeridir. Günümüzde de bu özlemini gidermek için yurt içinden ve yurt dışından insanlar YOL GEÇEN HANINI görmek ve burada dinlenmek üzere Hasankeyf’e akın etmektedir. BİZDEN SÖYLEMESİ, MUTLAKA UĞRAYIN....
 • Reklam
  Reklam
  Anket
  Batman Belediyesinin Çalışmalarından Memnunmusun ?
  Diger Anketler ve Sonuçlar
  © 2011 Batmanda.com