Batmanda.com
Batmanda.com
Batmanda.com
Köşe Yazıları

Abdurrahman EKİNCİ

25.09.20141741 kez okundu.

ÖLDÜRMEK KAHRAMANLIK DEĞİLDİR


                         ÖLDÜRÜNCE KAHRAMAN MI OLUYORSUN? .

                        Hepimizin özlemle beklediği kan ve gözyaşını dindirmeye yönelik adımlarının atıldığı, huzur ve refahı isteyenlerin çoğunlukta olduğu bir dönemde, insanlarımızın kendi memleketinde anlaşma aracı olarak bildiğimiz dili kullanmayıp, silaha sarılmayı bir marifet bilip, arkasında bırakacağı kişileri düşünmeden, öldürme olayını gerçekleştirmesi acı bir durum olduğu kadar bir o kadar da düşündürücüdür. Düşündürücü olan tarafı; yüce Allah’ın bize anlaşmak için verdiği bu dilin neye yaradığını bilmememizdir. Kavga esnasında hiçbir zaman için, silah ve bıçağa sarılmak erkeklik sıfatlarından değildir. Aksine silah ve bıçağa sarılmak korkaklıktır, acizliktir, kendine güvenememektir.
                           Yüce Allah kuranı kerimde şöyle buyurmaktadır:’’kim bir mümini kasten öldürürse, cezası, içinde ebedi olarak kalacağı cehennemdir. Allah ona gazap ve lanet etmiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.(NİSA SÜRESİ)   ’’peygamberimiz(s.a.v) şöyle buyurmaktadır:’’bir mümini öldürdükten sonra zevk duyan bir kimsenin Allah tövbesini ve işlediği iyiliklerini kabul etmez.’’ 
                           Ah bir insanı öldürmeden önce bu dilimizi bir kullanabilsek, ah son pişmanlığı yaşamadan öfkemize sahip olabilsek, ah keşke erkekliğin silah ve öldürme ile olmadığını bilsek ne güzel olurdu, bakalım hangi durumda halk seni kahraman ilan ederdi, o zaman anlaşılırdı. Kesip atmak çok kolaydır. Esas olan yapıştırmaktır. Kolayına alışmayalım zor olanı yapmaya çalışalım. Silahımız, bıçağımız, satırımız, hamallığını yaptığımız bütün öldürücü aletlerin yerine, hem kendimizi hem de karşı tarafı rahatlatacak dile başvurmayı deneyelim. Dünyada bana göre tatlı dilden, anlamayan, tatlı dile karşı, kaba dille cevap veren kimse yoktur. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır misali, tatlı dilin açamayacağı kapı, taht kurmayacağı gönül, yoktur. Günümüzde gerçekleşen öldürme olayların çoğu basit nedenlerden dolayı gerçekleşiyor. Yok, efendim sen bana yan baktın, bana çarptın, benim olduğum mekândan geçtin, gibi etten püften nedenler. Böyle kafalara sahip olduğumuz, bu kafaların yerini hoşgörü ve anlayışa bırakmadığı sürece bu olayların yaşanması kaçınılmazdır. Çünkü bir olay kafada çözüldüğü zaman, hareket ve eyleme gerek kalmayacaktır. Gelin bu sınırsız dünya nimetlerinin olduğu, herkesin kendine yetecek kadar bir pay çıkaracağı bu kısacık dünya hayatını ne kendimize nede başkasına zehir etmeyelim. İki tarafın da fayda sağlamayacağı, birinin kara toprak diğerinin de hapishaneye gideceği bir yoldan hemen geri dönelim. Yol yakınken, iş işten geçmeden, ah keşke yoluna girmeden, karşılıklı anlaşma yollarına başvuralım. Giden geri gelmez, yaptığımız yanımıza kar kalmaz, son pişmanlık fayda vermez.
                             Peygamberimiz(s.a.v) şöyle buyurmaktadır:’’benden sonra birbirinin boynunu vuran kâfirlerin haline dönmeyin.’’silah bir kurtarma aracı değil, yok etme aracıdır. Allaha emanet olun. 

Reklam
Reklam
Anket
Batman Belediyesinin Çalışmalarından Memnunmusun ?
Diger Anketler ve Sonuçlar
© 2011 Batmanda.com