Batmanda.com
Batmanda.com
Batmanda.com
Köşe Yazıları

Barış KERİMOĞLU

04.10.20133025 kez okundu.

Yeni Türkiye


                                                                      Mutlu Serüven

                 Eskimiş bir elbise gibiydi ... Dikiş tutmaz yamalarla ayakta kalma mücadelesi veren bir devlet !  Demokrasi serüvenine heyecanlı fakat bir hayli badireler atlatmış, lastiği patlamış ,virajlarda bir hayli zaman kaybetmiş bir devlet . 
                Kast sisteminin çocukları tohumlarını ekmişti birkere.Burjuva sınıfının aptallaştırdıkları Kshatriyalar (Askerler, prensler ve üst düzey memurların oluşturduğu bir tabakadır )
, hayal aksamında yüzdürdükleri geminin aslında birer kağıttan ibaret olduklarını bilmiyorlardı. Ağaç kökü çürümüş bir ağaçtan fayda beklemenin , ahmaklıkla eşdeğer olduğunu bile bile... Çamura batırılmışta olsa altın, çamuru kadar değil, ayarı kadardır altın. Nitekim;  Hak ve hakkaniyet olgusu yüzyıllar boyu istila edildi, tecavüze uğradı . Kirli emellerin padişahları; saltanatları uğruna "Kişisel özgürlük" terimini,  tarihin tozlu rafları arasına gömmeye çalıştılar. Unuttukları tarihi  bir gerçek ; "Hayat kelimesini bayatlaştırmaya çalışanlar , birgün kendileri küfleneceklerdir". 
        

           Kış ayazında dondurulmaya çalışılan "Demokrasi" yaz sıcaklığında halkın nefesiyle çözüleceğini neden tahmin edemediler ? Monarşinin tutsak bırkatığı hatta köleleştirdiği "Özgürlük" 1788 -1799 ' da Fransız İhtilaliyle, gerçek hüviyetine kavuşacağını hiçmi kestiremediler? Adnan MENDERES ve  Turgut ÖZAL 'ın( Mekanlarıı cennet olsun inşaallah) ; yürüdüğü yola barikat kuranlar , birgün kurdukları barikatın altında kalacaklarını kalacaklarını neden düşünemediler?  Düşünce yetisi ,demokrasi gibi sonradan kazanıldığını bilemediler. Kaybettiler... Ring şovalyelerinin hazin sonu bu olsa gerek !!!
                                                    Hasta Adam
         
         Topal eşkiya  tabirini hepimiz biliriz.30 Eylül 2013 tarihine kadar ,topal olan devletimiz kısmende olsa bu tabirin gölgesinde yüzüyordu.Devletler , birer çocuk gibidir; doğar >emekler > büyür > ergen olur > gençlik dönemini yaşar > olgunluk yaşına basar > en verimli çağına girer > yaşlanır > ölür > himayeten , oğlu yeni bir soyadı alır . Bu şekilde devam eder. Çocuk iyi bir aile kültürünü almışsa , baba etkisi devam eder. Bu noktadan hareketle şunu söyleyebiliriz. Büyüyen ve gelişen bir delikanlıya siz,  çocuk elbisesini giydirmeye kalksanız  sırıtır .
         Türkiye Cumhuriyeti 20 -30 - 40- 50 yıl önce dikilmiş ,hazırlanmış elbiselerle komik hal almıştı. Günümüz demokrasi anlayışı eskileri kabül etmiyordu. Yıpranmış düşünceler "Yeni Hak ve Özgürlükler" kareografisini dolduramıyordu. Topal adam misali aksayan  "Eşitlik"  güzergahı büyük bir revizyona ihtiyaç duyuyordu. Revize edilenn sisteme,  30 Eylülde ;  kelimenin  tam anlamıyla büyük bir vizyon kazandırılmış oldu. 
         
                                               Yeni Türkiye

         Demokratikleşme paketi bir devrimdir. 
Paketteki en önemli maddelerden biri özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önünün açılması... Pakette öne çıkan bir madde de kamuda türban serbestliği. Milliyetçi duygularu tetikleyen "Andımızın" okullardan kaldırılması, eski köy isimlerinin tekrar iade edilmesi, w-Q-x gibi harflerin kullanım serbestliği, seçim barajındaki değişiklik, kişisel bilgilerin korunması vb. gibi pek çok alanda değişiklikler getirilmiştir. Hasta adamın ayağındaki parangalar çözülmüş , yeni bir yol güzergahı belirlenmiştir. Artık Türkiye hızlı bir döneme girmiştir. Hasta adam tedavi edilip , demokrasi iksiriyle  sağlığına kavuşmuştur.Hepimizin hafızasında birikmiş olan kirli düşünceler artık bembeyaz somutlarla süslenmiştir. Yeni bir devlet , yeni bir dünya inşaasının temelleri atılmıştır.
       Bu Sayın ; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  hükümetinin biz insanlığa bırakmış olduğu en büyük hediyedir. Kimsenin ötekileştirilmediği, herkesin kanunlar önünde eşit sayıldığı bir devlet anlayışı kucaklayıcıdır. Ne mutlu insanım diyebilene. 

        Başka  bir yazıda, baharın güzel  kokusunu almak ümidiyle; esenkalın...
      


                                                                                              

                                                                                                                               

 
                                                                                                                                                              [email protected] 
                                                                                                                                                        
 
 
            

Reklam
Reklam
Anket
Batman Belediyesinin Çalışmalarından Memnunmusun ?
Diger Anketler ve Sonuçlar
© 2011 Batmanda.com