Batmanda.com
Batmanda.com
Batmanda.com
Köşe Yazıları

Barış KERİMOĞLU

12.10.20149599 kez okundu.

KOBANİ BİLANÇOSU !


                                                                 Kobani Neden Önemli ?             
                                   
                                Günlerdir Dünya kamuoyunu meşgül eden Kobani , neyazıkki İŞİD çeteleri tarafından işgal edilmekte. Kürtler için önemli bir yer olan KOBANİ 'de  insanlık dramı yaşanmaktadır. 
                        Şeyh Sait ve fikir arkadaşlarının sığındığı yer Kobani'dir. PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'den çıktığında ilk sığındığı yer Kobani'dir. PKK devriminin ilk kök saldığı , zemin bulup yeşerdiği şehir Kobani 'dir. Yakın bir geçmişte Süriyede yaşanan rejim savaşında , Süriyeden bağımsızlığını ilan edip , Kantonluk statüsünü elde eden önemli bir yerdir KOBANİ. Coğrafi özellikleri nedeniyle stratejik bir konuma sahip ,diğer adıyla " Aynel Arap" tarihe beşiklik etmiş önemli bir yer. 
                        İsrail ve ABD 'nin doğurduğu IŞİD muamması bu önemli kenti ele geçirmek istemektedir. Bu açıdan  var gücüyle buraya saldırmış durumda.PYD'nin güçlü direnişiyle karşılaşan ışid;  Reuters haber ajansının haberine göre, IŞİD son durumda kentin doğu kesiminin tamamı ile kuzeydoğunun küçük bir bölümü ve güneydoğusunun bir bölümünü ele geçirmiş durumda. 
                        Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın Suriye tarafını ele geçirmek isteyen IŞİD ağır silahlarını bu bölgeye yığmış durumda. Sınır kapısını almak için IŞİD’in Suriye’nin Rakka, Dera Zor, Mimbik, Talabyad ve Irak’tan cephane ve takviye güç gönderdiği ileri sürülüyor. YPG tarafından dünkü çatışmalara ilişkin yayınlanan bilançoda çatışmalarda doğu cephesinde 26, Miştenur tepesinde 13 olmak üzere toplam 60 IŞİD’linin öldürüldüğü, 7 saldırının püskürtüldüğü gelen haberler arasında . Dış mahallelerden kente girmeye çalışan IŞİD’lilerle YPG’liler arasında ise gögüs göğüse çatışmalar yaşanıyor. 
                        Işid burayı ele geçirirse ,Süriye ve Iraktaki  hakim yerlerine daha rahat ulaşacak ,hareket manevrası daha bir güçlenecektir. Yani kobani her iki taraf içinde önemli bir yer ve kilit bir nokta...

                                                      KOBANİ'YE DESTEK EYLEMLERİ 

                        Kobani'ye destek yürüyüşleri ülkenin çoğu illerinde olduğu gibi Batmanda'da düzenlendi . HDP genel  başkanı Sayın Demirtaş'ın  "Sokaklara çıkın" çağrısı derin bir etki bıraktı. Önce, tencere -tava ile başlayan eylem ne yazıkki amacından saptırılıp "Yıkma-Yağmalama" Eylemine dönüştü. Bu ve buna benzer eylemlerde pusuya yatan provakatörler ,bu olayıda fırsat bilip ,eylemin ruh atmosferini tamamıylan kendi havalarına çekince can kayıpları kaçınılmazoldu
                        Sokaklar savaş alanı gibi... Dükkanlar yağmalandı , kaldırm taşları söküldü,bilboard'lar taşlandı,araçlar yakıldı,elektrik tesisatları -trafolar söküldü,bankalar ateşe verildi... Maddi hasar büyük oldu . Asıl önemli olan ise  (bugün itibari ile) 39 cana mal oldu . Bunun hiçbir mazereti olamaz. Ve hiçbir makül açıklaması... Evet Kobani'de  gençlerimiz ölüyor,ortada bir zülüm bir vahşet var ,fakat 39 insanımızın kaybına mazeret değildir. İnanın 4 gün içinde Kobanide 39 insanımız ölmedi. Emperyalist güçler Kobani'de tank ve tüfekleriylen gençlerimize kurşun sıkarken bizlerde burda kendi gençlerimize kurşun sıktık. Ölen yine biz olduk. Olan yine bize oldu.Savunma ,destek verme bu değildir.Destek vermek yaşatmaktır.Hiçbir can ucuz siyasete kurban gitmemeli ve ucuz kahramanlıklar peşinde koşmamalıyız. Bu bizlere fayda sağlamaz.Aksine büyük  kayıplar verir. İnanın Kobani'deki  insanlarımız 39 cana ,kendi canları kadar üzülmüşlerdir. 

                                               Selahattin DEMİRTAŞ'IN  ÇAĞRISI

                      Sayın Demirtaş'ın, "sokağa çıkın " çağrısı  nihayetinde demokratik bir eylem ifadesi taşımaktadır. Evet kitleye bir çağrı ,fakat içi doldurulmamış bir çağrı.
                     HDP Genel Eş Başkanı Selahattin DEMİRTAŞ :" Kobani bizim iç meselemizdir,gün Kobaniye destek günüdür.Hükümet bu konuda isteklerimizi yerine getirmiyor. Sokağa çıkın,sesinizi duyurun fakat sakın sağa sola saldırmayın,kimseye zarar vermeyin.Zarar verirseniz partimize zarar vermiş olursunuz.Partimizin imajına leke sürmüş olursunuz.Biz demokratik bir partiyiz.Biz sadece kürtlerin değil tüm ezilmişlerin ,kardeşliğin partisiyiz. Araya provakatörler sızıp eylemimizi başka noktalara çekecek olanlar olabilir .Dikkatli olalaım "deseydi  inanın durum şuankinden çok ama çok farklı olabilirdi.
                  Ve sonuç olarak böyle istenmeyen üzücü "ölüm" haberleri ...Böyle olacağı belliydi. Çünkü; kitlesel eylemler ,provakatörler için ideal bir fırsat. Dış odakların pusuda iştahla  beklediği an  ,kitlesel toplum olaylarıdır. Coğrafyamızın kozmopoliter yapısı buna en uygun yerdir. Sayın Demirtaş , bunu çok iyi bilmesi gerekiyordu. Yani Kobani'ye destek yürüyüşü hiçbir can kaybı yaşanmadan yapılabilirdi. Veyahut ilk can kaybıylan önlem alınıp sağduyu çağrısı yapılabilir, de facto gurupların, "şiddet" ekseninden sıyrılabilirdik.

                                                        STK'LAR ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI

                  Olayların ilk cereyan ettiği günden beri sivil toplum örgütleri ve kuruluşlarını mercek altına aldım. Hakikaten olayların fazla büyümemesi ve yanan ateşin bir an önce sönmesi için büyük bir çaba ve enerji sarfeden yerel ve ulusal STK'lara teşekkür ediyorum. Buna benzer olaylarda "Sivil Toplum Örgütleri ve Kurumları " can simidi gibidir. Bu anlamda kendilerine büyük sorumluluklar düşmektedir. 

                                                    BATMAN BASINI SEFERBER OLDU 
                
                  Batman basını ve medyası; ateşin ilk kıvılcımı anından itibaren Siyasi parti liderlerini baskı altında tutarak ,"Sağduyu" çağrısı yapmalarını angaje etmeye çalıştılar. Geleceği hissetmiş gibi, dikkatli yazılar yazdılar. Tebrik ediyorum.

                                                  UNUTMAYALIM !
             

                    Diğer önceki yazılarımda ifade ettiğim gibi şu hususu özellikle hatırlatmak istiyorum . Türkiye üzerinde ve üzerinden çok kirli oyunlar tezgahlanmaktadır. Bizi birbirimize kırdırttılar. Topraklarımıza değil, sevgi dolu yüreklerimize ; kin ve nefreti ektiler. Ve ne acıdır ki , şuan o kin ve nefret tohumları yeşermiş durumda. Bir ziraat mühendisi edasıyla içimizdeki zaralı solucanları  temizlememiz lazım. Yoksa  vucut gittikçe kangrenleşecek ve sevgisiz kalan "kardeşlik"  hastalığa yenik düşecektir. SONUÇ: Ölen, !nsanlık olacaktır. Kalbimiz  ve ruhumuzun çeşitli mikroplara karşı bağışıklık kazanması temennisiylen, sabırla kalın.                                                                                        [email protected]                        
                                         

Reklam
Reklam
Anket
Batman Belediyesinin Çalışmalarından Memnunmusun ?
Diger Anketler ve Sonuçlar
© 2011 Batmanda.com