Batmanda.com
Batmanda.com
Batmanda.com
Köşe Yazıları

Barış KERİMOĞLU

29.09.20161115 kez okundu.

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİNE BAŞLARKEN


2016-2017 eğitim-öğretim yılı başladı. Batman’da bu yıl 705  okulda 167.333 öğrenci eğitim görecek.  7.843 öğretmenin görev yaptığı ilimizde eğitim-öğretim kalitesi ne yazık ki istenen seviyede değil. Okul öncesi eğitimde 78. sırada Teog sıralamasında da basına yansıyan resmi olarak açıklanmayan sonuçlara göre son sıradayız. Kişilerin maddi olarak daha çok kaynağa erişebildiği bir hayat sürmelerini sağlayan, onlara yeteneklerini geliştirme, toplum içinde yararlı hissetme ve özgüvenini arttırma yoluyla yaşamını iyileştirme imkanı sunan çalışma hayatı boyutunda da son sırayı en düşük değer 0,0890 ile Batman aldı. Batman'ı 0,0956 ile Mardin ve 0,1663 ile Şırnak takip ediyor.

Eğitimdeki maddi kalitesizliğin yanında manevi kalitesizlik de had safhada. Okullarda serbest kıyafet gibi ucu son derece açık bir uygulamayla okullardaki maneviyatsızlığa geniş ortam hazırlanmıştır. Öğrenciler artık derslere nasıl çalışacaklarından çok yarın acaba hangi kıyafeti giyeyim endişesine düşmüşlerdir. Markacı, kendini beğenmiş tipler çoğalmış maddi durumu düşük öğrenciler arada ezildikçe ezilmişlerdir.

Dindar gençlik söylemleri havada kalmış kafası, beyni, zihni uyuşmuş taklitçi bir zihniyet meydana gelmiştir. Çoğu dindar çevre Emr-i bi'l ma'rûf ve nehy-i anil münker (İyiliği emretmek ve kötülükten men etmek)den çok ihalelerle, projelerle ilgilenmekte gençler de zararlı akımlar karşısında çaresiz kalmaktalar.

Eğitim öğretmen-öğrenci-arkadaş-veli olmak üzere dört ayaklı sandalye gibidir. Nasıl ki bu ayaklardan biri bile eksik olsa, kırık, çürük olsa üzerindeki yükü taşıyamaz devrilir. Öğrencilerimiz, çocuklarımız da böyledir. Bir veli sadece çocuğunu okula yazdırarak kılık-kıyafet, kırtasiye malzemelerini alarak çocuğa karşı sorumluluklarını tam olarak yerine getirmiş sayılmaz.

İdeal bir veli çocuğuyla her gün ilgilenmeli onunla vakit geçirmek için uğraşmalıdır. Aksi taktirde akşama kadar işyerinde kalıp akşam eve geldiğinde yemek yiyip televizyon başına geçip bir süre sonra uyuklayan veliler çocuklarının olumsuz durumlarına hazır olmalıdır.

Bizim zamanımızda böyle miydi, bizim hiçbir şeyimiz yoktu şöyleydi de böyleydi de şeklindeki tartışmaların 2016 yılında çok da bir geçerliliğinin olmadığının anlaşılması lazım. Sanal ortamlarıyla, kötü çevreleriyle, farklı ideolojik akımlarıyla bir sel gibi çocuğun üzerine gelen felaketlere karşı çocuğun yalnız bırakılmaması lazım.

Kendi gücü nispetinde çocuğun yanında olunmalı ve güvendiği çevrelerden de çocuğun manevi eğitimi için de yardım istenmeli. Çocuğun sadece maddi dünyasını doyurmanın yetmeyeceği çocuğun manevi olarak da doyurulması gerektiği bilinmelidir.

Çocuğun arkadaş çevresi kesinlikle kontrol edilmelidir. Çoğu çocuk mahalle ortamındaki kötü alışkanlıklarıyla popüler duruma gelen çevrelerden etkilenmekte onlara özenmektedir. Bu özenti, arkadaşları tarafından kabul görme arzusu çocuğu çok farklı çevrelere sürükleyebilmektedir.

Çocuğa ailede yeterince sevgi gösterilmelidir. Çocuk, sevgi açlığını farklı yerlerde gidermek zorunda bırakılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki çoğu sorunun kaynağı sevgi eksikliğidir. Sevgi göstermek çocuğun her dediğini yaparak onu şımartmak değildir aksine görev, sorumluluk vererek çocuğun kendini değerli hissetmesini sağlayarak ve temel ihtiyaçları konusunda başkalarına muhtaç kalmamasını sağlayarak yapılmalıdır.

Çocukla arkadaş gibi olunmalı ama aradaki mesafe de korunmalıdır. Ailede güçlü bir baba figürü görmeyen çocuklar başka ortamlardan çok daha çabuk etkilenmektedir.

Hem maddi hem de manevi eğitimin bereketinden istifade edilmesi temennisiyle Yeni eğitim-öğretim yılının tüm öğretmen-öğrencilerimize hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Reklam
Reklam
Anket
Batman Belediyesinin Çalışmalarından Memnunmusun ?
Diger Anketler ve Sonuçlar
© 2011 Batmanda.com